Ara

TÜM ÜRÜNLERDE ELDEN SENETLİ TAKSİT FIRSATI

Mobilya nedir? Mobilya alırken nelere dikkat edilmelidir?

Mobilya nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Mobilya, bir evin iç dekorasyonunu oluşturan önemli parçaların birleşimidir. Genellikle oturma grupları, yataklar, konsol ve vitrinler mobilya kategorisi içerisinde yer almaktadır. İnsanların oturma, yatma, yemek yapma veya eşyalarını saklama gibi ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmışlardır. Bu hayati eşyalar ihtiyaçlara göre tasarlanıp üretilmiş ve kullanılan dekorasyon bütünleridir. Mobilya türleri arasında masa, sandalye, yatak, dolap, komodin gibi eşyalar bulunabilir.

Mobilya, insanların yaşam alanlarını düzenlemeleri ve konforlu bir ortam yaratmaları için önemli bir role sahiptir. Mobilya, insanların yaşam tarzlarına, ihtiyaçlarına ve beğenilerine göre farklı stillerde, malzemelerde ve renklerde tasarlanmaktadır. Bir mobilya seçimi, insanların evlerinin estetik görünümünü de etkilemektedir. Ayrıca, mobilyaların kalitesi, uzun süreli kullanım ve dayanıklılık açısından da önemlidir. Mobilya sektörü, yıllardır hızla gelişen bir endüstri olarak, teknolojik ilerlemeler ve tasarım trendlerine uygun olarak sürekli olarak yenilenmektedir.

Ankara’da evini yenileyenler ve yeni evlenen çiftlerin mobilya ihtiyacına cevap veren tek adres Siteler bölgesidir. Bu bölgede ihtiyaç duyulacak tüm mobilya ürünlerine ulaşmak mümkündür. Özellikle Özbay Mobilya’da aradığınız tüm modeller birin sınıf kalitesiyle müşterilerini beklemektedir. Uygun fiyatlar, model çeşitliliği, uygun ödeme seçenekleri ve ilgili müşteri temsilcileriyle seçim yapmanız kolaylaşmaktadır.

Mobilya nedir?

Mobilya nedir? Tanımı, Çeşitleri

Mobilya Zevki ve Tarzları

Ev dekorasyonu yaparken, kişilerin zevkleri ve tarzları en önemli belirleyici noktalardandır. Mobilya zevkleri, insanlar arasında büyük ölçüde değişebilir. Bazı insanlar, minimal ve modern tarzlı mobilyaları tercih ederken, diğerleri klasik ve ayrıntılı tasarımlı mobilyaları seçebilir. Aşağıdaki faktörler insanların mobilya zevklerini etkileyebilir:

 1. Kişisel tarz: Kişilerin evlerine yansıtmak istediği yaşam tarzı ve kişisel tercihleri, mobilya seçimlerini etkiler.
 2. Renkler ve malzemeler: Mobilyaların renkleri ve malzemeleri, insanların evlerindeki atmosferi ve görünümünü yansıtır. Örneğin açık renkler (beyaz, bej, vizon, krem vb.) ferahlık ve aydınlık bir atmosfer yaratmaktadır. Tam tersi koyu renkler (siyah, kahverengi, zümrüt yeşili, petrol mavisi vb.) lüksün, gücün ve sakinliğin rengidir.
 3. Fonksiyonellik: Mobilyaların fonksiyonellik ve pratikliği, insanların ihtiyaçlarına göre belirlenir. Açılır yatak olabilir koltuklar, tek veya çift kişilik yataklar buna örnek olarak gösterilebilmektedir.
 4. Bütçe: Mobilyaların fiyatları, insanların bütçelerine göre belirlenir ve seçimlerini etkiler. Kalite, büyüklük, tasarım, fonksiyonellik fiyatın belirlenmesinde dikkate alınan temel unsurlardır.

Bu faktörlere ek olarak, insanların kültürel veya toplumsal kökenleri, eğitim düzeyleri ve yaşam tarzları da mobilya zevklerini etkileyebilir.

Mobilya Çeşitleri Nelerdir?

Mobilya çeşitleri oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Her odanın kullanım amacı farklı olduğu gibi kullanılan mobilyalar da farklılık göstermektedir. Bundan dolayı yemek yeme, dinlenme, uyuma ve kişisel bakım için gerekli mobilyalar farklı kategoriler altında incelenebilir. Aşağıda bazı örnekler verilmiştir:

 1. Oturma Grupları: Koltuk, loveseat, kanepe, sandalye gibi eşyalardan oluşan oturma gruplarıdır. Genellikle dinlenmek, televizyon izlemek, misafir ağırlamak için ayrılmış odalarda kullanılır.
 2. Yatak Odası Mobilyaları: Yatak, dolap, komodin, şifonyer gibi eşyalardan oluşan mobilyalardır. Uyumak ve dinlenmek için ihtiyacınız olacak tüm eşyaları kapsamaktadır. Aynı zamanda makyaj yapmak, kıyafet saklamak gibi kişisel ihtiyaçlar içinde gerek duyulmaktadır.
 3. Yemek Odası Mobilyaları: Masa, sandalye, dolap, vitrin gibi eşyalardan oluşan mobilya takımlarıdır. Genellikle büyük bir yemek masası ve 4-6 adet sandalyeden oluşur. Bunlara ek olarak dolap ve vitrinde yemek masasıyla kombinlenebilmektedir.
 4. Büro Mobilyaları: Masa, sandalye, dolap, dosya dolabı gibi eşyalardan oluşan büro mobilyalarıdır. Kahverengi, siyah ve gri gibi resmi ve ciddi renklerin yoğun kullanıldığı mobilyalardandır. Özellikle deri koltuklar, ahşap kahverengi masalar bir büronun olmazsa olmaz mobilyalarındandır.
 5. Ebeveyn Banyosu Mobilyaları: Lavabo, dolap, raf, ayna gibi eşyalardan oluşan mobilyalardır. Kişisel ihtiyaç ve bakım için gerekli olacak tüm eşyaları içermektedir.
 6. Koridor Mobilyaları: Genellikle ayakkabılık, vestiyer ve dolaplardan oluşmaktadır. Ayakkabı saklamak, mont ve kabanları asmak için ihtiyaç duyulan mobilyalardandır.
 7. Çocuk Odası Mobilyaları: Çalışma masası, tek kişilik baza, komedin ve kıyafet dolabından oluşan mobilya bütünüdür.

Bu örnekler sadece bir kısmıdır ve mobilya çeşitleri, insanların ihtiyaçlarına ve beğenilerine göre farklı türlerde de bulunabilir.

En Kaliteli Mobilya Malzemesi Hangisidir?

En kaliteli mobilya malzemesi, tam olarak belirlenemez çünkü bu, insanların beklentilerine, bütçelerine ve çevresel faktörlere göre değişebilir. Aynı zamanda pahalı olan kalitelidir algısı tamamen yanlıştır. Mobilyanın ana malzemelerinden biri de iskelet yapımında kullanılan ahşap ve tahtalardır. Bu malzemenin ise meşe, kestane, ceviz ve çamdan elde edilmiş olması kaliteyi arttıracaktır. Ayrıca ipek kumaşlar, keten ve tay tüylü kolay silinebilir kumaşlar mobilyanın kullanım ömrünü arttıracaktır. Mobilya satın alırken aşağıdaki malzemelere dikkat edilmesi kaliteli ve kullanışlı bir eşyaya sahip olmanıza faydalı olacaktır:

 1. Ahşap: Orman endüstrisi ve yapı sektöründe en yaygın kullanılan malzeme olan ahşap, uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Kimyasal içermemesi ve tamamen organik olması sebebiyle sağlıklıdır.
 2. Deri: Kalın ve esnek bir dokuya sahip olan deri, kaliteli ve dayanıklı bir malzeme olarak tanımlanır. En kolay silinebilir, sıvı ve leke tutmayan özelliğe sahiptir. Ancak yırtılma ve esnemelere karşı aynı garantiyi vermek mümkün değildir.
 3. Metal: Paslanmaz çelik, alüminyum ve bakır gibi metaller, yüksek kalite ve dayanıklılıklarıyla tercih edilen malzemelerdir.
 4. Kompozit Malzemeler: Ahşap, cam ve plastik gibi malzemelerin birleşimi olarak tanımlanabilir ve yüksek kalite ve dayanıklılık sunar.
 5. Pamuklu ve İpek Kumaşlar: Terletmeyen, leke tutmayan, kolay silinebilir, pamuklanmayan bir kumaş tercihi yapılması önemlidir. Bunun için pamuklu naylon içermeyen kumaşlar tercih edilmelidir. Böylece mobilya uzun yıllar deformeye uğramadan kullanılabilir.

Bu malzemeler arasındaki en iyi seçimi yapmak, insanların ihtiyaçlarına, beğenilerine ve bütçelerine göre değişebilir. Mobilya satın alırken, malzemenin kalitesini ve dayanıklılığını garanti eden üreticilerden veya satıcılardan güvenilir bilgi edinmek faydalı olabilir.

Mobilya Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 1. Kullanılacak Alanın Ölçüsüne: Mobilyalar çoğunlukla standart ölçülerle üretilseler de her ölçü odanıza uygun olmayabilir. Bir mobilya almadan önce mutlaka odanızın e duvarlarınızın ölçüsünü almalısınız. Daha sonra ölçülere en uygun, alanı daraltmayacak mobilyaları seçmelisiniz.
 2. Fonksiyonellik ve Kullanım Nedeni: Satın alacağınız mobilyanın amacını, ne için kullanacağınızı ve hangi özelliklere sahip olmasını istediğinizi önceden belirlemelisiniz. Örneğin bir oturma grubu satın alacaksınız. Bu grubun açılabilir olması sizin için önemli mi? Ya da daha çok misafir ağırlamak için mi yoksa dinlenmek için mi kullanacaksınız? Bu sorular seçeceğiniz mobilyanın modelini belirlemekte önemli noktalardır.
 3. Renk ve Modeller: Kişiden kişiye değişebilen bir maddedir. Ancak genel ruh halinize ve odanızın ışık miktarına göre bir tercihte de bulunabilirsiniz. Örneğin az ışık alan bir oturma odası/salona sahipseniz açık renkli mobilyaları tercih etmeniz uygun olacaktır. Ancak fazlaca ışık alan bir odada koyu renklerde gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Aynı zamanda günlük hayatta sürekli mutsuz ve yorgun hissediyorsanız kırmızı, turuncu, pembe ve yeşil gibi canlı renkler tercih edebilirsiniz. Böylece enerjinizi arttırabilirsiniz.
 4. Üretiminde Kullanılan Malzemelerin Kalitesi: Mobilyalar genellikle uzun yıllar boyunca kullanılmak üzere satın alınmaktadır. Bu nedenle kaliteli malzemelerden üretilmiş modellerin satın alınması büyük önem taşımaktadır. Kullanırken deformeye uğramaması, kırılmaması veya yırtılmaması için 1. Kalite malzeme kullanan mobilya mağazalarından eşyalarınızı satın almalısınız.
 5. Ürün Üzerinde Değişiklik Yapabilen Mağazalar: Standart model, ölçü ve renkleri beğenmek zorunda değilsiniz. Mobilya satın alırken mutlaka model üzerinde boyut, renk ve kumaş değişikliği yapabilen mağazaları tercih edin.
 6. Uygun Fiyat: Mobilya’ya servet ödemeyin! Bir eşyanın pahalı olması onun kaliteli olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle Özbay Mobilya’dan gayet uygun fiyatlarla kaliteli mobilyalara sahip olabilirsiniz.
 7. Ödeme Seçenekleri: Mobilyalar çoğu insanın borçlanarak satın aldığı yüklü ve pahalı eşyalardandır. Bu nedenle bütçenizi zorlamayacak ve size indirim avantajları sunacak mağazaları tercih etmelisiniz. Özbay Mobilya daima müşterilerinin yanında! Mağazamız 3 ay ödemesiz, peşinatsız, kefilsiz ve 36 aya varan taksit seçenekleri ile sizleri hayallerinizle kavuşturuyor.
 8. Teslimat ve Montaj: Bulunduğunuz bölgeye ve kapınıza kadar teslimat yapan mağazalardan alışveriş yapmanız oldukça önemlidir. Aksi taktirde nakliye ve taşıma için ayrıca ücretler ödemeniz gerekecektir. Aynı zamanda teslimat sırasında mobilyaların montajını yapan bir ekiple çalışan mağaza hayat kurtaracaktır. Bazı montaj işlemleri oldukça karmaşık olduğundan tek başınıza halledemeyebilirsiniz. Bu nedenle mutlaka teslimat ve montaj hizmetini aynı anda sunan mağazalardan alışveriş yapın.

Özbay Mobilya, satın alınan veya yeni tasarlanan tüm mobilyaları Türkiye’nin neresinde olursanız olun kapınıza kadar teslim etmektedir. Gerekli montajlama işlemleri de Ankara ve çevresine bizzat ustalarımız tarafından, Ankara dışında da alanında uzman mobilya montaj ustalarıyla yerine getirilmektedir.

Wikipedia’nın mobilya açıklaması için tıklayın!

Mobilya Hakkında Sık Sorulan Sorular

Mobilya tercihi kişisel zevkler, ihtiyaçlar ve bütçeye bağlı olarak değişkenlik gösterebilir ve “en iyi” marka bu faktörlere bağlıdır. Ancak Ankara’da yerleşik ve uzun yıllardır kaliteli mobilya üretimi yapan Özbay Mobilya, seçenekler arasında oldukça tercih edilebilir bir markadır. Kendine has tasarımları, dayanıklı ve kaliteli malzemeleri ile bilinen Özbay Mobilya, hem konforlu hem de estetik mobilya çözümleri sunar. Ancak her zaman için, mobilya almadan önce kendi ihtiyaçlarınızı ve yaşam tarzınızı göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Ankara Siteler, Türkiye’nin en önemli mobilya üretim merkezlerinden biridir ve birçok kaliteli mobilya üreticisine ev sahipliği yapmaktadır. Bu üreticilerden biri de Özbay Mobilya‘dır. Özbay Mobilya, yıllardır sektörde var olan ve kendini kanıtlamış bir firma olup, geniş ürün yelpazesi ve kaliteli hizmeti ile bilinir.

Özbay Mobilya gibi Ankara Siteler’deki mobilya firmalarının fiyatları genellikle ürünün tipine, kullanılan malzemeye, işçiliğe ve tasarıma bağlı olarak değişir. Her bir ürünün ve modelin kendi fiyatı bulunmaktadır ve bu fiyatlar belirli bir bütçe aralığına yayılabilir.

Özbay Mobilya’nın fiyatları da bu genel kurala uyar. Firmanın ürün yelpazesi geniş olduğundan, farklı bütçelere uygun seçenekler sunar. Her zaman en güncel ve kesin bilgiler için Özbay Mobilya’nın resmi web sitesini ziyaret etmek veya doğrudan firmayla iletişime geçmek en iyi seçenektir.

Unutmayın, mobilya alırken sadece fiyatı değil, ürünün kalitesini, dayanıklılığını ve ihtiyaçlarınıza ne kadar uyduğunu da göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Son Eklenenler

Koltuk Takımı 36 Ay Taksitle

Koltuk takımı  modelleri ve fiyatları (2024 yılına göre) için sizlere harika bilgiler sunan bir yazı hazırladık. Koltuk takımları, yaşam alanlarımızın en önemli parçalarıdır. Onlar, evimizin

Devamını Oku »

Ankara’da Mobilya Nereden Alınır?

Ankara’dan mobilya satın almak isteyenler mobilya ihtiyaçları için ilk önce mobilyanın kalbi olan Siteler’deki mobilya mağazalarını gezerler. Fikir sahibi olurlar. Ankara, geniş mobilya seçenekleri ve

Devamını Oku »
Back to Top
Ürün sepetinize eklendi.